Extra Curricular Clubs

We actively encourage students to take part in extra curricular activities both inside and outside of school. Joining a club or engaging with extra curricular activities is a great way to meet like minded people, develop your skills and to make friends who have similar interests. We urge new students to pop along to see which clubs spark their interest and to take part in many activities.

All in college activities take place either at lunchtime or straight after school unless otherwise stated. Students should speak to the member of staff running the activity if they would like to attend.

 
Uckfield College Clubs Term 1 September 2018
  Name of Club   Day   Time   Year Groups   Location   Staff   Any Additional Information
             
  Every Day            
  Football Club   Mon/Tue/Thu/Fri   Lunch/PDT   Years 7,8 and 9   3G/Bottom Field   PE Staff  
  Table Tennis Club   Every day   11:00 - 11:20   All   School Gym   PE Staff  
             
  Monday            
  Basketball Club   Monday   15:30 - 17:00   All   Freedom Leisure   External Coaches   External Coaches
  Chamber Strings   Monday   Lunch   Years 7,8 and 9   MU1   S. Gower  
  Christian Union   Monday   13:30 - 14:00   All   M1   C. Jones  
  Book Club   Every other Monday   15:00 - 16:00   All   Reading Room   M. Izzard  
  A Cappella Group   Monday   15:00 - 16:00   All   MU1   S. Gower   Led by Zoe Mattelaer (6th Form)
             
  Tuesday            
  Year 8 and 9 Dance Club   Tuesday   15:30 - 16:45   Years 8 and 9   Dance Studio   L. Greenough   Led by Holly Bingham (6th Form)
  Chess Club   Tuesday   15:30 - 17:00   All   M1   CJN   External Coach
  KS3 Science Club   Tuesday   15:25 - 16:25   Years 7 and 8   S13   P. Munroe   Begins September 19th
  Senior Strings   Tuesday   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   Years 10 to 13   MU1   S. Gower  
  Wind Band   Tuesday   Lunch - 13:20 - 13:50   All   MU2   Z. Tomaszewska  
  Railway Club   Tuesday   15:30 - 17:00   All   E11   NIN   Two External Volunteers
  Wizard of Oz Rehearsals   Tuesday   15:30 - 17:30   Cast only   Hall/MU1/Drama   All Performing Arts  
  Wizard of Oz Rehearsals   Tuesday   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   Cast only   Hall/Drama Studio   K. Cooper and J. Harriyott  
  Football Club   Tuesday   15:30 - 17:00   Years 7,8 and 9   3G   C. Topping  
             
  Wednesday            
  Badminton Club   Wednesday   08:00 - 08:45   Years 9,10 and 11   Freedom Leisure   C. Topping  
  Year 7 Dance Club   Wednesday   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   Year 7   Dance Studio   L. Greenough  
  Bronze Arts Award   Wednesday   15:30 - 17:00   Bronze Arts Awards Students   AR3   S. Rawnsley  
  Chamber Choir   Wednesday   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   Years 9 to 13   MU1   S. Gower  
  Lower School Choir   Wednesday   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   Years 7 and 8   MU2   Z. Tomaszewska  
  Year 11 Choreography   Wednesday   15:30 - 16:45   Years 10 to 13   Dance Studio   L. Greenough  
  Hockey Club   Wednesday   15:45 - 16:45   All   3G/Bottom Field   JMCH/SHNH  
  Ukulele Club   Wednesday   15:30 - 16:30   All   MU3   Z. Tomaszewska   Led by Beth Burchett - Ex Student Volunteer
  KS3 Debate Club (pilot)   Wednesday   PDT   Years 7,8 and 9   M11   C. Roberts  
  Year 8 Drama Club   Wednesday   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   Year 8   Drama Studio   K. Cooper  
  6th Form Sport   Wednesday   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   Years 12 and 13   3G/Sports Hall   C. Topping  
  Dungeons and Dragons   Wednesday   15:30 - 16:30   All   Business Studies   J. Carroll  
             
  Thursday            
  Badminton Club   Thursday   08:00 - 08:45   Years 7 and 8   Freedom Leisure   J. Meacher  
  Jazz Band   Thursday   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   All   MU1   S. Gower  
  College Orchestra   Thursday   15:30 - 16:30   All   MU1   S. Gower  
  Eco Club   Thursday   15:30 - 17:00   All   Eco Garden   R. King  
  Spiritus Makers   Thursday   15:30 - 17:30   All   AR2   S. Rawnsley  
  Year 10 and 11 Dance Club   Thursday   Lunch/PDT   Years 10 and 11   Dance Studio   L. Greenough  
  Netball Club   Thursday   15:45 - 16:45   All   Netball Court/School Gym   SSHP/SLVT  
  Rugby Club   Thursday   15:40 - 16:40   All   3G   JLVT/SWBS  
  Swimming Club   Thursday   Lunch/PDT   All   Freedom Leisure   C. Topping  
             
  Friday            
  Basketball Shooting Club   Friday   Break   All   Freedom Leisure   CTPP  
  Fitness Club   Friday   07:45 - 08:45   All   School Gym   CTPP  
  Brass Band   Friday   Lunch - 13:20 - 13:50   All   MU2   Z. Tomaszewska  
  Silver Arts Award   Friday   Lunch   Silver Arts Award Students   AR3   C. Brown  
  Year 7 Drama Club   Friday (week B only)   Lunch/PDT - 13:40 - 14:25   Year 7   Drama Studio   J. Harriyott   Only Runs on Week B